5 причини да не излизаме без слънчеви очила това лято
Защо е важно да носим слънчеви очила навън през лятото?
Често се питаме какви са ползите от слънчевите очила, но не си даваме сметка за реалността.
Макар да покриваме кожата си с кремове със SPF 50, то какво става с очите? Нима те не страдат от силното слънце през лятото? Ето защо е важно да ги предпазваме, а това става с помощта на слънчевите очила, които са не само моден аксесоар и диадема, но и важно средство за защита от слънцето.
Разбира се, тук не става въпрос за слънчеви очила за 5 лева от някоя сергия, а за такива, които имат истинска UV защита. Купете си веднъж очила, но нека са хубави – не визуално, а да ви защитават от слънцето.
Важно е да носите очилата не само на плажа, но и в градски условия. Не забравяйте, че и в града има слънце и то също е не по-малко вна редно от това в планината или на морето.
Ултравиолетовите лъчи са много опасни, особено за очите. Нека видим какво причиняват те на човека, ако не вземаме мерки:
1. Рак на кожата
До 10% от всички видове рак на кожата са по клепачите. Страшничко, нали? Нека си дадем сметка за тези неща и да внимаваме повече.

2. Катаракта (перде на очите)
Световната здравна организация съобщава, че в световен мащаб приблизително 900 000 души са увредили зрението си толкова много заради катаракта. Това е облачност в обектива на окото, предизвикана от излагане на ултравиолетови лъчи.
3.Мускулна дегенерация
С течение на времето UV лъчите могат да влияят на тази област в окото, която отговаря за това да виждаме ясно детайлите. Това нарушение води до замъгляване и загуба на зрението в дългосрочен план.
4. Pterygium (очна паяжина)
Тази неестествена паяжообразна розова тъкан може да расте в бялата част на окото. Нарича се още „очите на сърфа“ и води до нарушаване на зрението и множество възпаления.
5. Фотокератит
Слънчевото изгаряне на окото е в рамките на 48 часа. То преминава след изтичането на този период, но е болезнено и причинява замъглено зрение, чувствителност към светлина и дискомфорт в окото сякаш имате пясък.